Takip Edin -

Kurumsal

FARKIMIZ (NEDEN THILA COFFEE?)

2017 yılından bu yana işletmesinden keyif aldığımız mükemmel lezzetteki notaları içinde barındıran markamız ‘THILA COFFEE…’

   Adını Yemen bölgesindeki bir kasabadan alan yegane amacı kaliteli ve organik arabica çekirdeklerini toprağında yetiştiriliyor olmasıydı. Elbette bununla yetinmedik ve lezzetlerimizi arttırmak için en kaliteli ve nitelikli kahve çekirdeklerine ulaştık. 

   Şimdi günümüze gelindiğinde; THILA COFFEE olarak Dünya standartlarında özel kavurma tekniğini uygulayabildiğimiz makinelerimiz ve profosyonel ekibimizle kavrulan o lezzetli çekirdeklerimizi siz  değerli şubelerimiz ve siz değerli misafirlerimize en iyi şekilde ulaştırmak için dışarıdaki hava temasını kesen içinde valf sistemi bulunan özel paketleme yöntemimiz ile satışa hazır hale getirmemizi sağlayan 1000 m2 lik mülkiyeti bize ait olan fabrikamızla serüvenimizi büyük bir huzurla sürdürüyoruz. 

Nitelikli ve kaliteli kahveyi butik ( üçüncü nesil ) ve özel demleme teknikleriyle sizlere sunarken, yeni nesil kahve sunumlarını da bünyemizde bulundurarak tercihlerinize hitaben hizmet vermeye devam ediyoruz.

THILA COFFEE özgün lezzetlerin çekirdeklerini sizlerle buluştururken doğayı korumak ve tarımda sürdürülebilirliğe önem verme ilkesinin verdiği haklı gurur ile sizlerle yol almaktan ve buluşmaktan mutluluk duyuyor.

Neden Bizi Tercih Etmelisiniz?

Çünkü bizler bayilerimize kazandıran fırsatlar sunuyoruz.

Çünkü biz operasyon desteği ile bayilerimizin yanında oluyoruz.

Çünkü biz kalite ve lezzeti tartışılmaz kahve sunuyoruz.

Çünkü bizler profesyonel eğitim desteği veriyoruz.

Çünkü biz sağlam ve hızlı sonuçlar veren bir sistem kullanıyoruz.

(2014) Thila Coffee Ankara’da Eskişehir Yolu üzerindeki Turkuaz Mevki’nde 5000 m2 Açık 1000 m2 kapalı üzerinde kavurma tesisinin kurulması ile çalışmalarına başlamıştır.

(2017) Brezilya’ya gidilerek ilk kahve çekirdeklerinin yerinden seçilerek ithal edilmesi

(2017) Güney Amerika ve Afrika’nın Çeşitli ülkelerinden nitelikli kahve çekirdeklerinin ithal edilmesi

(2018) Kahve çekirdeklerinin kavrulması, çeşitlerine göre ambalajlanması, toptan ve perakende satışlar

(2019) İlk Cafe Konsepti olan Thila Turkuaz’ın Kurulması

(2019) Keçiören Thila Coffee Şubesi

(2020) Antares Thila Coffee Şubesi

(2020) Cebeci Thila Coffee Şubesi

(2021) Eryaman Thila Coffee Şubesi

(2022) ODTÜ ve Hacettepe BAM

Dünyanın farklı yörelerinden özenle seçilerek temin edilen kahve çekirdeklerini kendimiz kavuruyoruz.

Gelen kahve çekirdekleri ilk önce kalibre ve özkütle özellikleri aynı olacak şekilde elekten geçirilir. Bu işlem kavurma esnasında tüm kahve çekirdeklerinin aynı oranda ve istenilen ısı derecesinde kavrulması için çok önemlidir.

Kahve asitli bir meyve olduğu için kahve çekirdekleri kavurma işlemine kadar uygun nem ve ısı ortamında muhafaza edilir.

Yöresine, kahve çekirdeğinin kalibresine, yetiştiği yere özgün tadları ortaya çıkartacak şekilde nitelikli olarak kavrulur.

Belirli sürelerde kendi ortamında dinlendirilen kahveler çekirdek veya öğütülmüş olarak belirlenen ağırlık ölçüleri ile ambalajlanarak kullanıma hazır hale getirilir.

Espresso, Filtre Kahve ve Türk Kahvesi ayarında öğütülen kahve çekirdekleri doğru ölçü ayarları ve yöntemleri ile demlenildiği zaman kahve bir keyif içeceğine dönüşür.

Scroll to Top